English version Kontakt Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla doktoranta
  • Dla pracownika
Dla studenta
Aktualności Dziekanat Dyżury pracowników Erasmus+ Pomoc materialna ECTS MOST Samorząd studencki Druki do pobrania USOS Prace dyplomowe Stypendia-praktyki-kursy Informator studenta
Organizacja studiów
Regulamin studiów Organizacja roku akademickiego Harmonogram sesji Informacja dot. roku akad. 2018/19 na WNS
Szybkie linki
Instytut Filozofii Instytut Kulturoznawstwa Instytut Psychologii Instytut Socjologii Katedra Religioznawstwa Struktura organizacyjna UAM USOSweb APD Poczta studencka Szkoła Wychowania Fizycznego i Sportu Biblioteki Parlament Samorządu Studentów Samorząd Studentów WNS Eduroam
 
Wydział Nauk Społecznych Dla studenta Dla studenta ECTS

ECTS

Wyjazdy studentów z polskich wyższych uczelni do zagranicznych uniwersytetów bądź ośrodków badawczych na okres 1 lub 2 semestrów stały się faktem i należy je uznać za zjawisko na tyle powszechne, że wymagające specjalnych uregulowań. Niezbędnym warunkiem dla rozwoju tej formy kształcenia jest pełne uznawanie okresu studiów odbywanych za granicą i dyplomów uczelni zagranicznych. W tym celu opracowany został, jako projekt pilotażowy w ramach programu Erasmus, tzw. Europejski System Transferu Punktów (European Credit Transfer System), zwany w skrócie ECTS, mający przyczynić się do udoskonalenia procedur i pełnego uznawania okresu studiów odbywanych za granicą.

Zgodnie z ustaleniami wstępnymi, opracowanie systemu ECTS służyć ma nie tylko ułatwieniu wyjazdów studentów do uczelni zagranicznych, ale także ułatwieniu i rozpropagowaniu wymiany studentów między wydziałami uczelni polskich biorących udział w opracowaniu systemu ECTS.

Pełne uznawanie studiów oznacza, że okres studiów odbyty za granicą lub w innej polskiej uczelni (w tym egzaminy i inne formy oceny) zastępuje porównywalny okres studiów odbyty w uczelni macierzystej (w tym egzaminy i inne formy oceny), niezależnie od tego, że treść uzgodnionego programu studiów odbywanych w uczelni przyjmującej studenta może się różnić od programu w uczelni macierzystej. Stosowanie ECTS opiera się na wzajemnym zaufaniu pomiędzy współpracującymi ze sobą uczelniami i każda uczelnia sama wybiera sobie partnerów do tej współpracy. Wprowadzenie systemu transferu punktów stanowi instrument pozwalający na jasne przedstawienie zasad odbywania i zaliczenia studiów za granicą lub w innych uczelniach polskich. 


CO TO SĄ PUNKTY ECTS?

Punkty ECTS są liczbą (od 1 do 60), przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom, proporcjonalną do wkładu pracy studenta w uzyskanie zaliczenia z danego przedmiotu. Odzwierciedlają one pracę, jakiej wymaga każdy przedmiot w stosunku do całkowitej &ldquorilości pracy&rdquor, jaką musi wykonać student, aby zaliczyć cały rok akademicki na danym wydziale. W punktacji ECTS uwzględnia się wszystkie formy zajęć: wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, ćwiczenia nielaboratoryjne, seminaria, konsultacje, egzaminy i inne formy oceny.

Punkty ECTS są relatywnym, a nie bezwzględnym miernikiem &ldquorilości pracy&rdquor wymaganej od studenta, ponieważ określają jaka część z całości pracy wymaganej w danym roku akademickim przypada na określony przedmiot na wydziale, który punkty przyporządkowuje. W ramach ECTS &ldquorilość pracy&rdquor wymaganej od studenta w całym roku akademickim odpowiada 60 punktom: na semestr przypada zazwyczaj 30 punktów, na trymestr - 20 punktów. System punktowy ECTS zapewnia rozsądny (pod względem wymaganej pracy) dobór programu zajęć w okresie studiów za granicą lub w innej uczelni krajowej.
 

JAK DZIAŁA ECTS?

Stosowanie systemu ECTS bazuje na następujących trzech podstawowych dokumentach:

  1. Pakiet Informacyjny

    Pakiet informacyjny przedstawia kierunki studiów, programy nauczania, regulamin studiów oraz przepisy administracyjne. Pakiety informacyjne służą jako przewodnik dla partnerów, studentów oraz nauczycieli akademickich w uczelniach partnerskich. Mają one pomóc nauczycielom i studentom w wyborze odpowiedniego programu zajęć i zaplanowaniu studiów w uczelni partnerskiej, a także mają dostarczyć praktycznych informacji.

    Pakiety informacyjne są aktualizowane co roku i łatwo dostępne dla użytkowników w sieci elektronicznej.

  2. Porozumienie o planach i programach zajęć
    Porozumienie to realizowane jest w dwóch płaszczyznach:

    • Na poziomie wydziałów - porozumienie o pełnym uznawaniu przez uczelnię macierzystą studiów odbywanych w uczelni partnerskiej (zasadę pełnego uznawania studiów opisano szerzej w punkcie 1).


    • Porozumienie indywidualne dla każdego studenta przed odbyciem przez niego studiów poza uczelnią macierzystą.


    Student, po wybraniu uczelni, w której zamierza odbyć pewien okres studiów, wypełnia formularz zgłoszeniowy. W porozumieniu z koordynatorem ECTS wydziału macierzystego, ustala na podstawie pakietu informacyjnego uczelni przyjmującej program zajęć w tejże uczelni.

    Po przyjęciu wniosku studenta przez uczelnię przyjmującą, student oraz uczelnia macierzysta i przyjmująca podpisują porozumienie o programie zajęć.

  3. Porozumienie w sprawie skali ocen i transferu ocen na stopnie ECTS


Student, po odbyciu okresu studiów w uczelni przyjmującej, otrzymuje podpisany przez dziekana (lub osobę upoważnioną) wykaz zaliczeń. W wykazie tym zaznaczona jest ocena w skali ocen uczelni przyjmującej i ocena przetransferowana na stopnie ECTS wg następujących zasad:

Stopień ECTS  Ocena uzyskana na UAM  
A  bardzo dobry (5) 
B  dobry plus (4+) 
C  dobry (4) 
D  dostateczny plus (3+) 
E  dostateczny (3) 
F  niedostateczny (2) 



ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW STUDENTOM

Punkty ECTS przyporządkowane są przedmiotom, natomiast przyznawane są studentom dopiero po zaliczeniu przedmiotów. Oznacza to, że punkty nie są przyznawane studentom za samo uczestniczenie w zajęciach. Dlatego, jeżeli np. połowa kursu wykładów kończy się wraz z rokiem akademickim, to student musi zdać z tej części egzamin, żeby uzyskać punkty. Student musi uzyskać zaliczenie zgodnie z kryteriami oceny obowiązującymi w uczelni przyjmującej.

Uczelnia wysyłająca i przyjmująca przygotowuje, dla każdego studenta biorącego udział w ECTS, wykaz zaliczeń przed jego wyjazdem na studia do innej uczelni i po jego powrocie. Uczelnia macierzysta uznaje liczbę punktów uzyskanych za konkretne przedmioty w partnerskich uczelniach i wówczas punkty za przedmioty zaliczone w uczelni przyjmującej zastępują punkty, które normalnie studenci uzyskaliby w uczelni macierzystej. W ten sposób uczelnia macierzysta uznaje okres studiów odbyty przez studenta w uczelni przyjmującej.

 



Uniwersytecki Koordynator ECTS:

prof. dr hab. Maria Ziółek 

Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Rekrutacja na praktyki Erasmus 2019/2020




Wydział Nauk Społecznych, ul. Szamarzewskiego 89, 60-568 Poznań, tel. +48 61 829 22 55, fax +48 61 829 21 10, e-mail: wns@amu.edu.pl

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.